Щорічно в Україні реєструється більше сотні випадків даного захворювання та більше 10% з них закінчуються смертю людей.
Ботулізм трапляється переважно там, де розповсюджене домашнє консервування, коптіння ковбас та риби, або не дотримується технологія обробки овочів, м'яса та риби на консервних заводах, в ковбасних та рибних цехах. Реєструється продовж всього року, причому захворювання, пов'язані з рибою і м'ясо - ковбасними та рибними виробами - переважно влітку, а з грибами - взимку. Найчастішими є групові спалахи, особливо сімейні.
Провідним фактором передачі при спалахах ботулізму встановлено м’ясні консервовані харчові продукти домашнього виготовлення (50,3%), а як найбільш небезпечний фактор ризику за показником летальності (35,7%) визначено рибу річкову в’ялену і копчену.
Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином.
Ботулотоксин - нейротоксична паралітична отрута, схожа за механізмом своєї дії на кураре. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Всмоктуючись у шлунково-кишковому тракті, він в першу чергу вражає черепно-мозкові нерви, тому першими характерними симптомами будуть туман і мушки перед очима, двоїння предметів, розширення зіниць, часто нерівномірне, раптово розвивається косоокість, порушення мови, відчуття грудки в горлі, неможливість проковтнути слину, маскоподібний вираз обличчя.
Причиною смерті найчастіше стає параліч дихальної мускулатури і міокарда. Швидкість розвитку отруєння залежить від цілого ряду чинників - зокрема, маси тіла людини, його віку, наявності фонових захворювань, ну і, звичайно, дози отрути, що надійшла в організм. На все це може піти від двох годин до восьми днів.
При найменшій підозрі на ботулізм хворого необхідно якнайшвидше відправити в спеціалізоване відділення, тому що тільки там йому зможуть надати належну медичну допомогу, спрямовану на нейтралізацію, зв'язування і виведення токсинів з організму. Для нейтралізації ботулотоксину використовують спеціальні сироватки (внутрішньом'язево) протягом 1-4 діб. Ускладнення виникають часто. До них належать: токсичний міокардит (ураження м'язів серця), пневмонія (запалення легень), сепсис (зараження крові). Після виписки зі стаціонару хворі перебувають під наглядом лікарів від 2 тижнів до б місяців з мінімальним обстеженням (ЕКГ, аналіз крові, огляди невропатолога, кардіолога, інфекціоніста).
Примітно, що ботулотоксин не має смаку, кольору і запаху, так що запідозрити щось недобре за смаком продукту не вийде. Але за зовнішнім виглядом - можна. Та, нажаль, це стосується лише консервованої продукції. Найменше здуття кришки, деформація банки — причина для категоричної відмови від вживання даної продукції.
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тим менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.
Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, томущо збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму, після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С - не менше 40 - 60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою. Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.