Головна сторінка

 Оголошення, анонси культурного життя

 Оголошення про скликання сесій міської ради, засідань виконкому

 Місто

 Місцеве самоврядування

 Документи

 Публічні закупівлі

 Статистика

 Регуляторна діяльність

 Доступ до публічної інформації

 Фінансові ресурси та їх направлення 
УРЯДОВА ГАРЯЧА ЛІНІЯ
 
 
 
КАЛЕНДАР СВЯТ НА  2018

РІК ДЛЯ УКРАЇНИ

 

  

МІСЬКІ АВТОБУСНІ

МАРШРУТИ

 

 

 

 

 ТЕЛЕФОННИЙ

ДОВІДНИК

      

 

 

  

 

 

 

 

 

До сторіччя Української революції: Лютнева Шостка 1917

Українська революція, що розпочалась в умовах революційних потрясінь, стала самодостатнім історичним явищем із самобутніми рисами. Революція була процессом загальноукраїнським. В усіх регіонах розвивався національний рух, створювалися та діяли українські органи влади, політичні партії та інституції, відроджувалася українська культура.

 

Які події відбувалися в Шостці 100 років назад - у дослідженні місцевого краєзнавця  В'ячеслава Кириєвського.

 

Революційні події в Петрограді наприкінці лютого 1917 р. стали для шосткинців доволі несподіваними. Перші відомості про відречення царя Миколи ІІ від престолу шосткинці отримали з приходом московських газет в суботу увечері 3 (16) березня .

Газети переходили з рук в руки та жадібно читалися. Розгубленість шосткинців минула швидко і вже в неділю 4 (17) березня була відправлена з Шостки вітальна телеграма Тимчасовому уряду в Петербурзі.

 

За прикладом Петербургу, робітники заводу вирішили негайно створити свій Совєт робітничих депутатів. Вибори призначили на понеділок 5 (18) березня. День виборів оголосили святковим, укороченим до обіду. З ранку 5 (18) березня робітники кожної майстерні ШПЗ обирали на своїх зборах делегатів до організаційного комітету по утворенню Совєта. Загалом було до 60 делегатів. По обіді о другій годині дня шосткинці почали збиратися на Садовій вулиці, з’явилися й прапори, під якими натовп рушив до військової казарми, де проживали солдати Полтавського полку, що охороняв тоді ШПЗ.

 

Шосткинці запросили їх приєднатися до маніфестації.. Далі під звуки музики військового оркестру і зі співом революційних пісень маніфестанти рушили по Садовій вулиці до Базарній площі та каплиці 1868 р. в пам’ять чудесного спасіння імператора Олександра ІІ 25 травня 1867 р. від невдалого вбивчого акту терориста Березовського.

 

Там на вимоленому за півстоліття численними велелюдними «молебствиями» місці навколо каплиці, розпочався мітинг з вітаннями Лютневої революції. Цей емоційний момент сприйняття шосткинцями падіння самодержавства передають в динаміці розвитку подій три світлини фотографа Івана Опанасовича Карпова (1879-1953). Спочатку біля паркану каплиці відбувається читання військовими революційної звістки про відречення царя віл престолу. На прапорах були гасла: «Да здравствует Свобода!», «Да здравствует социал-демократическая республіка!».  У мітингу взяло участь 8 тисяч робітників і службовців порохового заводу. 

Увечері того ж дня 5 (18) березня 1917 р. усі обрані, майже шість десятків, делегатів зібралися в приміщені електро-театру на першому поверсі солдатської казарми (Садовий бульвар,40). За кілька годин вони обрали поміж себе Совєт робітничих депутатів з 13 осіб, з розрахунку 1 депутат від 1 тисячі робітників. Два депутатські мандати були надані жінкам, зокрема – робітниці Євдокії Киричковій


Заради підтримки порядку в поселенні за бездіяльності місцевої поліції шосткинці утворюють громадській «тимчасовий комітет» з 12 чоловік (7 – від Совєта, 5 – від обивателів: купців, вчителів, поштових чиновників, службовців…). 

При заводоуправлінні з’являється комісар Тимчасового уряду. За його наказом в фойє на першому поверсі заводоуправління щодня вивішуються тексти телеграм з повідомленнями про події на фронтах 

Найбільше активними в політичному житті поселення виявилися есери. Вони відразу розпочали агітаційну роботу щодо залучення робітників ШПЗ до вступу партію, обіцяючи їв своїх листівках разом боротися за їхні права, що чим більше робітників стануть есерами, тим скоріше покращиться їхнє життя 

 

Також у березні 1917 р. в Шостці утворюються профспілкові комітети – союзи: металургів, хіміків, конторських робітників. Правління союзу «Металіст» складалося з есерів (Никифоров, Григорєв, Віник Герасим, Миргородський, Коротич, Щегольков, Перун) та меншовиків (Федоров, Кащеєв)

 

 

 

 

В'ячеслав Кириєвський  http://shostka24.net/blogs/lyutneva-shostka-191717.03.2017 08:00

Источник: Шосткинська міська рада http://www.shostka-rada.gov.ua/
 
 
 
 
 

ШОСТКИНСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

ЦЕНТР ЕСТЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ


 ШОСТКИНСЬКА МІСЬКА ЦБС

 ШОСТКИНСЬКА ДИТЯЧА

ШКОЛА МИСТЕЦТВ

МАЛА АКАДЕМІЯ НАУК

СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ

 

 

НОВИНИ ШОСТКИ 

 

  

  

 


Цей веб-сайт створений відповідно до проекту "Створення системи ефективного управління муніципальною економікою шляхом запровадження сприятливих інвестиційних умов в пріоритетних сферах економічної діяльності", що є переможцем IV Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування 2006 р.

УВАГА! При використанні матеріалів сайту гіперпосилання на www.shostka-rada.gov.ua є обов'язковим

© 2007 Ідея й структура: Артем Серенок
© 2007-2014 Технічний супровід: "Шостка.NET"